Як правило, визначення "охоронні системи" включає в себе досить великий перелік фізичних заходів і технічних засобів безпеки та охорони, без яких не обходиться жодна будівля і споруда торговельного, розважального, цивільного або промислового призначення, а також будь-які периметри територій певного використання, транспорт та інші об'єкти, що вимагають різних рівнів захисту. Цей термін є вичерпним і узагальнюючим для декількох визначених типів охоронних систем. Якщо коротко сформулювати, то можна сказати, що охоронні системи - це спеціальні автоматизовані комплекси, що підвищують безпеку будь-якого об'єкта або території.
Для того, щоб створити і застосувати надійну охоронну систему, яка забезпечить повноцінний та гарантований захист об'єкта, найлогічніше розпочинати її побудову та проектування зі зведенням самого об'єкта або ж при проведенні ремонту. Для цього необхідно вивчити опис самої системи, якщо це стосується захисту торгового підприємства (торгово-розважального центру, супер-, гіпермаркету, магазину та ін.). Потім варто приділити особливу увагу правильному розміщенню протикрадіжного обладнання, дзеркал, охоронних входів / виходів, нанесення захисних засобів на самі товари і забезпечення підвищеного контролю за продукцією, найбільш підпадаючу під розкрадання. Для того, щоб узагальнити всю інформацію, необхідну для проектування охоронної системи об'єкта, треба перш за все знати його будівельні параметри. А потім, виходячи з наявних характеристик систем, потрібно досить чітко визначити, які саме системи необхідні для даного об'єкта.
Створюючи охоронну систему торгового центру, потрібно розрахувати доступну вартість систем безпеки і пам'ятати про те, що витрати на побудову ефективного захисту в кінцевому підсумку "окупляться" низьким відсотком втрат від крадіжок. Трохи знижує частку розкрадань хороше освітлення, зменшення кількості виходів, відсутність захаращення території і розміщення товарів з "групи ризику" в найбільш ретельно охоронюваних зонах, а також правильне розташування дзеркал спостереження.
Проте, створення власної служби безпеки або застосування інших заходів, спрямованих на зниження ризику від крадіжок, часто бувають менш ефективними, ніж спостереження за допомогою протикрадіжних систем, що користуються все більшою популярністю. Однією з найбільш "просунутих" технологій для захисту товарів від розкрадання вважаються електронні системи, часто використовувані спільно з охоронними датчиками, етикетками або бірками. Датчики прикріплюються до товару, а системи спостереження, розташовані на виході, реагують на продукцію з датчиками, яку намагаються винести з торгового залу несанкціоновано. Дані види охоронних систем на сьогоднішній день досить поширені, а про їхню надійність красномовно свідчить факт зниження загальної кількості крадіжок - від 35 до 90%. Якщо говорити про гіпермаркети - явище, досить характерне для великих українських міст, то система побудови захисту в таких центрах торгівлі складніша, ніж в звичайних магазинах. Зокрема, застосування систем відеоспостереження буде недостатньо ефективним заходом, в силу великої кількості моніторів і відеокамер спостереження, розміщених на значній площі. Тому тут перевага віддається радіочастотному (популярно в будь-яких магазинах, особливо в супер- і гіпермаркетах, магазинах з великим товарообігом), Акустомагнітному (ефективно практично в будь-яких умовах), або електромагнітному (рекомендується для застосування в парфумерних бутиках, аптеках, книжкових магазинах та ін.) обладнанню. Компанії-інсталятори, які спеціалізуються на постачанні такого обладнання і надання такого типу послуг, допоможуть вибрати необхідні і цікаві для вас види охоронних систем.